کد خبر: 10491
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1398 - 11:22

تکریم دانش آموزان دبستان علامه امینی در راستای رسیدن به اصل عزت نفس

تکریم دانش آموزان در دبستان علامه امینی به نحوی است که به عزت نفس خود پی برند و در صدد حفظ و اعتلای آن برآیند.

منظومه دانش‌پژوهان علامه امینی: اصل عزت نفس یا همان عزت فردی از جمله اصول روش آموزشی میزان است که دبستان علامه امینی بعنوان یک دبستان نمونه در منطقه غرب تهران و بهترین مدرسه در پایتخت از این اصل جهت آموزش و رشد کودکان و دانش آموزانش استفاده می کند. اما این اصل چیست و چه هدفی را دنبال می کند؟

عزت نفس چیست؟

اعتماد به نفس زره و سلاح کودک در مقابله با دنیای خارج و دست و پنجه نرم کردن او با مسائل و مشکلات آن است. کودکانی که احساس خوبی نسبت به خود دارند، در برخورد و مبارزه با تعارضات و فشارهای منفی موفق ترند.


دبستان و دبیرستان علامه امینی از سال تاسیس تاکنون


آنها به سهولت لبخند زده و از زندگی لذت می برند. این کودکان واقع گرا و خوش بین هستد. در مقابل، کودکانی که اعتماد به نفس کمتری دارند، مقابله با مسائل و مشکلات، منبع اصلی و عظیم اضطراب و ناکامی آنهاست.

یکی از عوامل مهم در رشد شخصیت کودکان، پرورش حسن اعتماد به نفس در ایشان است. برای این که کودکان و نوجوانان بتوانند از حداکثر ظرفیت ذهنی و توانمندی‌های بالقوه خود بهره‌مند شوند، باید بتوانند نسبت به خود خوشبین و نسبت به محیط اطراف دارای احساس توانایی بوده‌ از انگیزه‌های قوی برای تلاش برخوردار باشند و به یک کلام اینکه باید از حس اعتماد به نفس برخوردار شوند.

بیشتر صاحب نظران از اعتماد به نفس به عنوان یک نکته‌ی کلیدی که می‌تواند اغلب جنبه‌های زندگی انسان را تحت تاثیر قرار دهد یاد می‌کنند.


بهترین دبستان تهران در بکارگیری روش میزان


اگر والدین تمام تلاش خود را برای رشد و پرورش اعتماد به نفس در کودکان به کار ببرند، بهترین فرصت ممکن را برای رشد و تکامل استعدادهای بالقوه‌ی آنان مهیا کرده‌اند.

اعتماد به نفس را به معنای؛ اعتماد به خود و باور داشتن استعدادها و توانایی‌هایی خود برای یادگرفتن و پیشرفت کردن دانست.

عوامل موثر در ایجاد اعتماد به نفس

یکی از عوامل موثر در ایجاد اعتماد به نفس برخورداری از روابط خوب در دوران کودکی است زیرا در این زمان است که بذرهای اعتماد به نفس در وجود انسان کاشته می ‌شود.

کودکانی که تصویرخوشایندی از خود ندارند و خود را ضعیف و ناتوان می پندارند، اوقات سختی در رویارویی با مسائل و مشکلات خواهند داشت.

اگر آنان اسیر افکار خود انتقادی مانند «من خوب نیستم» یا «من نمی توانم هیچ کاری را درست انجام دهم» شوند، یقینا به افرادی مطیع، منفعل، منزوی و یا افسرده تبدیل خواهند شد و به محض مواجهه با مسئله ای جدید، پاسخ آنها به سرعت «نمی توانم» است.

 

اصل عزت نفس (عزت فردی) در دبستان علامه امینی؛ برترین دبستان تهران

دبستان علامه امینی ، که بعنوان برترین دبستان تهران شناخته می شود، روش میزان را بعنوان روشی منحصربفرد می داند که بر پایه این روش به متربی به عنوان موجودی سرشار از قابلیت ها نگریسته می شود .


چگونه در دبستان علامه امینی (ره) ثبت نام کنیم؟


وظیفه مربی و مدرسه، ایجاد شرایط مساعد و کمک به دانش آموز است، تا استعدادهای او به فعلیت برسد.

سرزنش و شماتت وجود ندارد و تذکر به حداقل خود رسیده است.

چرا که متربی در قانونگذاری دخیل است و عقوبت عمل خود که همان جبران خسارت و زیان است را می داند.

در این روش به دانش آموز معمولا اعتماد می شود و او فردی وظیفه شناس و صادق شناخته می شود، لذا حرف او خوب شنیده می شود و گفتگو در مسائل مختلف موضوعیت دارد.

به زبانی ساده می توان اصل عزت نفس در دبستان علامه امینی را اینگونه تعریف کرد:

تکریم دانش آموزان به نحوی که به عزت نفس خود پی برند و در صدد حفظ و اعتلای آن برآیند.

پیش نیازهای اصل عزت فردی در دبستان علامه امینی

  • شناخت جایگاه ارزشمند مقام بندگی خدا
  • شناخت ضرورت احترام به تک تک انسان ها
  • شناخت عوامل تقویت و یا تضعیف کننده عزت نفس

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فلکه دوم صادقیه ابتدای آیت الله کاشانی بوستان اول گلستان اول | شماره 22 | 44002710 و 44062821

نمايش نقشه | نقشه سايت

آدرس مدرسه