کد خبر: 15566
تاریخ انتشار: 26 اردیبهشت 1399 - 17:34

سهمیه‌ها در آزمون سراسری 99 چگونه است؟

طبق اعلام سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور سهمیه‌های کنکور امسال نیز همانند کنکور ۹۸ اعمال می‌شود.

منظومه دانش‌پژوهان علامه امینی:   فاطمه زرین آمیزی سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در مصاحبه با ایرنا، با اشاره به کاهش سهمیه‌ها، اظهار کرد: قرار بود کاهش سهمیه ها به تصویب شورای عالی انقلاب برسد که تاکنون مصوبه ای به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال نشده است.

وی درباره اختصاص سهمیه برای داوطلبانی که به علت شیوع کرونا شرایط خاصی پیدا کرده‌اند، گفت: هر سهمیه‌ای که قرار است در کنکور 99 اعمال شود باید به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی برسد که تاکنون در این زمینه هیچ پیشنهادی به سازمان سنجش آموزش کشور نرسیده است.

گفتنی است؛ لایحه ساماندهی سهمیه‌های کنکور آذرماه سال ۹۸ از سوی وزرای علوم و بهداشت به دولت و از دولت به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تصویب ارجاع داده شده است که در این مدل، مقرر شده تا تنها سه سهمیه در کنکور اعمال شود که این موضوع نیز نیازمند مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

این تسهیلات نقل و انتقال و تغییر رشته فرزندان اعضای هیات علمی مصوب ۷۳۵ جلسه مورخ ۲۵ تیر ۹۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی است.


جدول حذفیات پایه دوازدهم در کنکور ۹۹


در این مصوبه آمده است: هرگونه اختیارات مربوط به تصمیم‌گیری در خصوص نقل و انتقال فرزندان اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی که در آزمون‌های سراسری ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی پذیرفته می‌شوند، به وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تفویض می‌شود.

همچنین در بخشی از لایحه پیشنهادی این ۲ وزارتخانه در مورد حذف سهمیه های موردی آمده است: تمام قوانین و مقررات مصوب ابلاغی مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیته‌های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای هدایت استعدادهای درخشان در خصوص نحوه اعمال سهمیه‌ها در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی (شامل بومی‌گزینی، قانون عدالت آموزشی، سهمیه‌های مندرج در قانون خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحات بعد آن، قانون ورود رزمندگان به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، سهمیه های مربوط به کارگر نمونه، قهرمانان ورزشی، حافظان قرآن، دانشجوی نمونه کشوری، بهیاری و غیره) لغو و این قانون جایگزین آن‌ها می‌شود و پس از آن امکان ایجاد هیچ گونه سهمیه جدیدی به جز موارد مندرج در این قانون وجود ندارد.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فلکه دوم صادقیه ابتدای آیت الله کاشانی بوستان اول گلستان اول | شماره 22 | 44002710 و 44062821

نمايش نقشه | نقشه سايت

آدرس مدرسه