کد خبر: 12077
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1398 - 12:50

نگاهی به دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ دانشگاه پلی‌تکنیک تهران + دانشکده‌ها و رشته‌های این دانشگاه

دانشگاه صنعتی امیرکبیر از جمله دانشگاه های برتر و پرافتخاری محسوب می شود که رویای پذیرفته شدن در آن برای دانش آموزان علامه امینی به دور از انتظار نیست.

منظومه دانش‌پژوهان علامه امینی: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از جمله دانشگاه های برتر و پرافتخاری محسوب می شود که اکثر دانش آموزان رویای قبولی در یکی از رشته های این دانشگاه را در ذهن می پرورانند اما نکته ای که شاید بد نباشد در اینجا به آن اشاره کنیم این است که؛ این رویای شیرین و رنگارنگ هیچگاه دور از دسترس دانش آموزان فارغ التحصیل از دبیرستان علامه امینی نبوده و نیست و این موضوع بارها و بارها طی چند دهه فعالیت دبیرستان علامه امینی به اثبات رسیده است. بگونه ای که هر ساله تعداد قابل توجهی از دانش آموزان این دبیرستان نمونه وارد دانشگاه صنعتی امیرکبیر می شوند.


اسامی پذیرفته شدگان دبیرستان علامه امینی در دانشگاه اميركبير 


اما موضوعی که امروز قصد داریم به آن بپردازیم قطعا تبلیغ دبیرستان علامه امینی نیست و صرفا می خواهیم در این مطلب شما را با دانشگاه صنعتی امیرکبیر، تاریخچه تاسیس آن و همچنین دانشکده هایی که زیرپوشش این دانشگاه هستند، آشنا کنیم.

معرفی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر یا دانشگاه پلی‌تکنیک تهران یکی از دانشگاه‌های فنی و صنعتی کشور محسوب می شود که در شهر تهران مستقر است و فعالیت خود را در سال ۱۳۳۷ تحت عنوان پلی‌تکنیک تهران آغاز کرد که البته بد نیست بدانید؛ تاسیس و شکل گیری اولیه دانشگاه صنعتی امیرکبیر به آبان ماه سال ۱۳۳۵ باز می گردد.

تاسیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 هسته اولیه دانشگاه در آن زمان به عنوان “پلی تکنیک تهران”  و به منظور توسعه فعالیت های دو موًسسه فنی وقت یعنی؛”انستیتو تکنولوژی” و “هنرسرای عالی” شکل گرفت.


معرفی دانشگاه صنعتی شریف؛ دانشگاه ام‌آی‌تی ایران +افتخارات این دانشگاه


نخستین دوره دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال ۱۳۳۶ از طریق آزمون داخلی پذیرفته شدند و از سال ۱۳۳۷ نیز فعالیت آموزشی پلی تکنیک تهران، به طور رسمی با پنج رشته مهندسی: “برق و الکترونیک”، “مکانیک”، “نساجی”، “شیمی ” و “راه و ساختمان” آغاز شد و با رشد تدریجی پلی تکنیک تهران تا سال ۱۳۵۷، پنج بخش به شرح زیر به دانشکده اضافه شد:

 • دانشکده فنی

 این دانشکده هسته اصلی پلی تکنیک تهران را ایجاد کرده است و از ۶ انستیتو یا گروه آموزشی تحت عنوان “مهندسی برق و الکترونیک”، “مهندسی شیمی و پتروشیمی”، “مهندسی نساجی و پلیمر”، “مهندسی مکانیک”، “مهندسی معدن” و ” مهندسی صنایع” تشکیل شد.

 •     دانشکده تربیت دبیر فنی و علوم

 در سال ۱۳۵۵ با همکاری وزارت آموزش و پرورش تاسیس شد.

 •     دانشکده علوم پایه و کامپیوتر

 این دانشکده به منظور ارائه درس های پایه برای دانشجویان دیگر دانشکده ها ایجاد شد. دانشجویان این دوره ها، مدرک تحصیلی از دانشکده دریافت نمی کردند.

 •     انستیتو تحصیلات تکمیلی و تحقیقات

 به منظور اداره و سرپرستی مقطع کارشناسی ارشد و امور تحقیقاتی دانشگاه دایر شد. در آن زمان ۵ دوره کارشناسی ارشد و یک مؤسسه تحقیقاتی با عنوان “مرکز تحقیقات صنایع غذایی” زیر نظر این انستیتو اداره می شد.

نقش پلی تکنیک تهران در جریان انقلاب اسلامی

پلی تکنیک تهران در جریان انقلاب اسلامی، یکی از پایگاه های فعال دانشگاهی محسوب می شد که میتوان گفت نقش فعالی در به ثمر رسانیدن انقلاب اسلامی بر عهده داشته است.


هرآنچه که باید از رشته علوم تجربی و انتخاب این رشته بدانید!


تبدیل پلی تکنیک تهران به دانشگاه پی از پیروزی انقلاب

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی نیز پلی تکنیک تهران در سال ۱۳۵۸ به دانشگاه تبدیل شد و به افتخار امیرکبیر ایران و همچنین تداوم مسیر “دارالفنون”، که به گسترش و توسعه پایه های علم نوین و صنعت در کشور اهتمام داشت، به نام دانشگاه صنعتی امیرکبیر نامگذاری شد.

تجدید سازمان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر به منظور توسعه و گسترش در زمینه های فنی و مهندسی و همچنین همسو شدن با هدف های علمی و فرهنگی انقلاب تجدید سازمان یافت که در این راستا تحولات چشمگیری نیز در آن صورت گرفت. از اهم این تحولات می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 •    دانشکده تربیت فنی و علوم، به علت مطابقت هدف های آن با مراکز تربیت معلم از دانشگاه صنعتی امیرکبیر جدا و در مجموعه دانشگاهی تربیت معلم قرار گرفت.
 •     مدرسه عالی ساختمان، از دانشگاه صنعتی امیرکبیر جدا و به مجموعه ای تحت عنوان دانشگاه خواجه نصیر طوسی اضافه شد.
 •     ایجاد دانشکده ها و دوره های جدید به خصوص دوره های تحصیلات تکمیلی، که منجر به تأسیس ۶ دانشکده جدید درطول سال های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۴ شد.

جایگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رتبه بندی جهانی

دانشگاه صنعتی امیرکبیر درنظام رتبه‌بندی USnews در زمینه مهندسی و علوم کامپیوتر پله 90 را به خود اختصاص داد و برای سومین سال پیاپی در نظام رتبه‌بندیدانشگاه لایدن (سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴) به‌عنوان برترین دانشگاه ایران معرفی شد.


معرفی دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی دانشگاه تهران؛ دانشگاه مادر کشور


دانشگاه صنعتی ‏امیرکبیر همانگونه که طی سال های گذشته به عنوان یکی از دانشگاههای موفق فنی و مهندسی کشور، در امور علمی و آموزشی و تربیت‏ نیروی کارآمد، نقش سازنده‏ای را در جهت شکوفایی صنعتی، اقتصادی، اجتماعی و مدیریتی کشور ایفا نموده است براساس چشم‏انداز ترسیم شده، تلاش دارد تا با بهره‏مندی از سیستم‏های آموزشی و پژوهشی برتر، متعهد به پرورش پیشگامان علوم و فناوری در بالاترین سطوح منطقه ه‏ای و بین‏ المللی باشد و آنگونه که مبتنی بر مأموریت و اهداف راهبردی ۲۰ سال آینده، در زمره ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا و یکی از سه دانشگاه برتر خاورمیانه محسوب شود.

دانشکده ها و رشته های دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر که بعنوان یکی از دانشگاه های دولتی کشور نامید می شود، هم ‌اکنون دارای ۱۶ دانشکده، ۶ گروه آموزشی مستقل، ۳ واحد آموزشی در شهرهای بندرعباس، گرمسار و ماهشهر است.


نتایج درخشان دبیرستان علامه امینی در کنکور طی ۱۰ سال اخیر 


دانشگاه صنعتی امیرکبیر یک پردیس بین‌المللی و یک مرکز آموزش الکترونیکی را نیز دارا می باشد.

 همچنین لازم به ذکر است که؛ دانشگاه تفرشنیز در گذشته زیر مجموعه این دانشگاه بوده ‌است.

این مراکز آموزشی به ‌شرح زیر هستند

 1. دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر
 2. دانشکده مدیریت، علم و فناوری
 3. دانشکده مهندسی برق
 4. دانشکده مهندسی پزشکی
 5. دانشکده مهندسی پلیمر
 6. دانشکده مهندسی شیمی
 7. دانشکده مهندسی صنایع و سیستم‌های مدیریت
 8. دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست
 9. دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 10. دانشکده مهندسی دریا
 11. دانشکده مهندسی معدن و متالورژی
 12. دانشکده مهندسی مکانیک
 13. دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک
 14. دانشکده مهندسی هوافضا
 15. دانشکده مهندسی نساجی
 16. دانشکده مهندسی نفت
 17. دانشگاه صنعتی امیرکبیر – واحد بندرعباس
 18. دانشگاه صنعتی امیرکبیر – واحد گرمسار
 19. دانشگاه صنعتی امیرکبیر – واحد ماهشهر
 20. گروه آموزشی تربیت بدنی
 21. گروه آموزشی زبان خارجی
 22. گروه مستقل رباتیک
 23. گروه مستقل شیمی
 24. گروه مستقل نانوتکنولوژی
 25. گروه معارف و علوم انسانی

پژوهشكده های دانشگاه صنعتی‏ امیرکبیر

دانشگاه صنعتی‏ امیرکبیر به موازات فعالیت‏ های گسترده آموزشی به اقدامات ارزنده ‏ای در زمینه پژوهش و گسترش روند تحقیقات به عنوان پشتوانه کیفیت آموزشی و نیز پایه و اساس رشد تکنولوژی و توسعه ملی اهتمام ورزیده و توانسته است در هر دو زمینه آموزش و تحقیق به موفقیت ‏های چشمگیری نائل گردد.


پرطرفدارترین رشته‌های کنکور ریاضی را بشناسید


در همین راستا دانشگاه دارای مراکز تحقیقاتی و پژوهشی مختلفی نیز می‏باشد از جمله پژوهشكده های:

 • علوم
 • فنآوری و مهندسی نانو
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)
 • توسعه علوم و فناوری فضا
 • انرژی و طراحی فرآیند
 • نفت
 • گاز و پتروشیمی
 • محیط زیست
 • فنآوری های نو
 • فنآوری مخابرات و الكترو مغناطیسی كاربردی
 • بهره برداری ایمن شبكه
 • مواد و فناوری های پیشرفته در نساجی
 • پرتو فرآیند
 • اپتیک
 • لیزر و فتونیک
 • حمل و نقل و سامانه های هوشمند
مراکز تحقیقاتی دانشگاه صنعتی‏ امیرکبیر
 • فرآیندهای غذایی و فنآوری زیستی
 • تكنولوژی و دوام بتن
 • صنایع و بهره وری
 • نقشه برداری و اطلاعات مكانی 

شایان ذکر است دانشگاه علاوه بر مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، از واحد مدیریت مراکز رشد و کارآفرینی با استعداد ۱۸ شرکت به عنوان زیرمجموعه بهره مند می باشد.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب دانش آموزان

فلکه دوم صادقیه ابتدای آیت الله کاشانی بوستان اول گلستان اول | شماره 22 | 44002710 و 44062821

نمايش نقشه | نقشه سايت

آدرس مدرسه